90 344 311 61 80
facebook.com/Ozbayun
twitter.com/ozbayun
 
 
Özbay Un Laboratuvar Detay
E - Mail : ugurozbayun@hotmail.com
 
  KLASİK UN TEST CİHAZI
 
 
  KLASİK UN TEST CİHAZI
Un test cihazı hamurun yoğurma özelliklerinin belirlenmesinde yararlanılan ve unun ekmeklik özellikleri hakkında çok geniş bilgi veren bir cihazdır. Bu cihazda hamurun yoğurma sırasında yoğurucu paletlerine karşı gösterdiği direnç, bir dinanometre vasıtası ile grafik üzerine kaydedilir. İstenildiğinde çizilen kurveler bilgisayar yardımı ile grafik olarak elde edilebilir. Bu test ile unun su absorpsiyonu ve hamurun yoğurma sırasındaki reolojik özellikleri (gelişme süresi, stabilite, yoğurma tolerans sayısı, yumşama derecesi ve değeri) ölçülerek gluten proteinlerinin hamur oluşturma özellikleri hakkında bilgi edinilir.

Bir unun un test cihazı özellikleri gluten proteinlerinin miktar ve kalitesi ile ilgilidir. Ekmek üretimi amacıyla kullanılacak unların su absorpsiyonu yüksek olmalı , yoğurma süresi ise çok uzun olmamalıdır. Yoğurma süresinin aşırı uzun oluşu enerji ve zaman kaybı yönünden ticari fırınlarda istenmeyen bir özelliktir. Ancak yoğurma süresi çok kısa olan ekmeklik kalitesi de genellikle düşüktür.

Su absorpsiyonu: kaliteli ekmek üretimine uygun konsistenste ( 500 Unit) hamur eldesi için unun absorbe edeceği su miktarıdır. Un ağırlığı üzerinden % olarak ifade edilir. Su absorpsiyonunda unun rutubet miktarı önemli rol oynar. Ayrıca gluten miktar ve kalitesi ile öğütme sırasında oluşan zedelenmiş nişasta miktarıda su absorpsiyonunu etkiler. Uygun konsistensdeki hamur viskoelastik özelliklere sahip olup makinada kolayca işlenebilmekte ve kalitede ekmek üretimini mümkün kılmaktadır.

Cihazın Teknik Özellikleri : Cihazı imalatında çürümeye ve paslanmaya karşı korunan krom malzeme kullanılmıştır. Cihazın su sirkülasyon pompası ve su deposu kendi bünyesinde gizlenmiştir. Cihaz su sıcaklığını otomatik olara 30 °C de tutmaktadır, bunun için kendi bünyesinde hem ısıtma hemde soğutma sistemi mevcuttur. 380 volt enerji ile çalışmaktadır.
     
   
  CİHAZIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ
   
Skala : 0-1000 EU 1000 ayarı ayarlanabilir
Güvenilirlik : ±%1 hata payı
Kayıt genişliği : 180 mm
Kayıt yapan kağıt hızı : 10mm / 1 dakika
  ULAŞIM BİLGİLERİ
90 532 218 20 10
90 344 311 61 80
Malatya Asfaltı 2.Km PAZARCIK - KAHRAMANMARAŞ
  ANA MENU
ANASAYFA
HAKKIMIZDA
ÜRÜNLERİMİZ
ULAŞIM & İLETİŞİM
LABORATUVAR
TESİSİMİZ
SERTİFİKALAR
   
  ÖZBAY UN ÜRÜNLER
Tip 550 Pidelik Un
Tip 650 Ekmeklik Un
Tip 650 Pidelik Un
Baklavalık Un
Yufkalık Un
Simitlik Un
Pasta Böreklik Un
Lavaşlık Un
Tandırlık Un
Unlu Mamülleri Un
   
  KURUMSAL
KALİTE POLİTİKAMIZ
MİSYONUMUZ
VİZYONUMUZ
TEMEL DEĞERLERİMİZ

  SERTİFİKALAR
GIDA SİCİL BELGESİ-
GIDA ÜRETİM BELGESİ
İ.S.O BELGESİ
MARKA TESCİL BELGESİ
Copyright © 1997 www.OzbayUn.com